2014. április 30., szerda

Bemutatkoznak a kékvérűek - most már tényleg!

Kikelt az első csupa kékvérű bagázs, 81-en lettek, de az egyik kis oroszlánfejűm nem élte túl, így 80-an tengetik életüket a dolgozóban. Bemutatom néhányukat. Vigyázz, magas cukiságfaktor!

Német Lazac csibe:

A két szakállas: német lazac és páduai:

A kis páduaim, sose gondoltam, hogy a búbja nem csak toll, de a koponya csontja is púpos...

Arany brakel:

Fekete-arany wayandott:

Most még csak ilyen egyszerű pipi, de csodaszép sussex tyúk lesz belőle:

Az egyik kis Marans (kék-splash színkeverék…)

Nehéz elhinni, hogy tesók, olyan más a színük (2 kis marans):



Bemutatkoznak a kékvérűek - mindjárt

Csak előbb a viziszárnyasokról még:

A libáknak tehát menni kell. De hova? Intenzív bogarászásba fogtunk az interneten, és találtunk is Zolinál (jófej ember, rengeteget tud beszélni, segítőkész, és autók kiglancolásával tutira foglalkozik…) dupla kalitkákat. Neki volier volt, nekünk libatanya…
Nem tudom leírni az arcát, mikor az ártatlanul feltett kérdésére (Most kezditek a madarászkodást?) azt válaszoltuk, hogy kacsának, libának lesz…

Na szóval a libák kiköltöztek a jó levegőre, és azóta a nappaliban is lényegesen jobb levegő lett. Alul a balga kacsák laknak, fölöttük a libák, és a poén kedvéért a nyiszlett indiai futókacsákat külön ketrecbe szedve föléjük telepítettem.

Az egészet a kert végébe száműztem, és kaptak egy helyes Aldis melegházat, éjszakára infrafűtéssel.
A helyzet azóta rengeteget javult, most már nem minket, hanem a szomszédokat idegesítik az állandó sipákolással. Valami közlendőjük ugyanis mindig van, függetlenül attól, hogy éhesek-e.
Így a libáknak a 4 napos hétvége alatt költözniük kell…
Update: még hétfőig boldogítják és bolondítják meg a szomszédokat...

2014. április 27., vasárnap

Csibés kalandok - az első keltetés után

Bizony mondom Néktek feleim, ikerházban kis telken baromfit keltetni és nevelni nem semmi!
Szerencsém, hogy 3 szinten (bár nem olyan nagy alapterületen) el tudom különíteni a dolgokat. Már amikor. A múlt héten nem sikerült. Így álltunk:

Az első keltetés 23 csibéje szerencsére vidéken növekedett nagynéném szoros felügyelete alatt. Szépek és elevenek.

A második keltetésből lett azt hiszem, 81 pipi. Ebből 5-öt elajándékoztam húsvétra, kettő picike volt, őket hozzá tettem a kicsikhez, és náluk van az egyik béna lábú és 4 lábgyenge, plusz külön a leggyengébb futóművű is. Őket turbóztam fel 25 gyöngyössel (francia óriás…), amiből 4-et eladtam nemrég. Na ez a majdnem 100 csibe lakik most a 3x3-as faházban.
A dolgozóban lakott 21 kacsa: 5 indiai futó, 15 roueni és egy valamilyen, mindenesetre koromfekete és nagy. Kíváncsi vagyok, mi lesz belőle (tudom, kacsa…), Velük keltek Dóri (Ladánybenén van farmja, a szárnyasok 3 méteren az akácfákon éjszakáznak, tőle vettem tojást, és hirtelen ötlettől vezérelve betettem őket a kacsákhoz. Kikelt a 10-ből 6. Elevenek, mint a csík…) csibéi hatan, akiket a nagyokhoz nem lehetett betenni, így maradtak külön a dolgozóban, betársítottam hozzájuk 10 vegyes törpecsibét a momori börzéről (mentvények, ne tudjátok meg, kik akarták őket megvenni..), és ugye az inkubáltak.

A nappaliban a konyhapulton lakott a 9 liba. Amikor kikeltek, tündibündik voltak. Figyelmesek, amerre mentünk, jöttek utánunk. Beszélgettek, ettek és ittak… Viszon fénysebességgel alakították át a bevitt táplálékot testszövetté. 10 naposan a nagyobbja elérte az 537 grammos féltégla-súlyt. 
És folyton ettek. Ha nem ettek, kaját követeltek. És tojtak. Nem tojást. 

A pinceszinten 5 keltető ment: fácán és gyöngyös az egyikben, tanyasi plusz sulmthaler meg gall luxuspipi a másikban, kacsák vegyesen a szaunában, mellettük a fürjek, és egy ötödikben a nemes nép: marans, német lazac, sussex, brakel, andalúziai…

Na lehet elképzelni...

Csibe projekt

Megvan a végleges létszám, 24 kelt ki, 1 + 3 elkülönítőben, atöbbiek elevenek, mint a csík.